Brak diety a choroby

Menu
Złe odżywianie a choroby

Nieodpowiednia dieta, która nie dostarcza organizmowi odpowiednich substancji może przyczynić się do wielu chorób. Niektóre z nich są nie groźne i można w bardzo krótkim okresie czasu wyleczyć z nich inne mogą doprowadzić od śmierci. Bardzo ważne jest zmienienie swojego stylu życia i diety. Trzeba pamiętać żę samo dobre odżywianie nie zastąpi nam aktywności fizycznej która jest także niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Zarówno odpowiednia dieta jak i wysiłek fizyczny muszą funkcjonować razem jeżeli chcemy zmniejszyć ryzyko zachorowań na większość chorób. Ot kilka chorób wynikających z nieodpowiedniej diety:
Próchnice wywołują bakterie przekształcające cukry z resztek pożywienia w kwasy organiczne, które niszczą szkliwo i zębinę. Prowadzi to do martwicy miazgi zęba, któremu towarzyszy stan zapalny.
Paradontoza wywołana jest najczęściej niedoborem witaminy C i D oraz zaburzeniami metabolicznymi. Objawia się ona krwawieniem dziąseł, rozchwianiem i obluzowaniem zębów.
Miażdżyca polega na stwardnieniu ścian tętnic na skutek odkładania się w nich lipidów, przeważnie cholesterolu i wapnia. Prowadzi to do zmniejszenia przepływu krwi czyli do tak zwanego niedokrwienia. Prowadzi to do rozwoju choroby niedokrwiennej, której konsekwencją może być zawał.
Stany zapalne stawów wywoływane są nadmiernym obciążeniem. Stawy głównie kończy dolnych są opuchnięte, zmieniają kolor i utrudniają normalnie poruszanie się.
Otyłość należy do chorób cywilizacyjnych. Nadwaga wpływa na człowieka niekorzystnie, a najbardziej na jego układ krwionośny, oddechowy i kostny. Prowadzi do rozwoju większości chorób takich jak cukrzyca, miażdżyca, zawał, astma. Otyłości zawsze towarzyszy ból spowodowany obciążeniem stawów, problemami z odpychaniem, poruszaniem się.